Sākums>Aktualitātes

Aktualitātes

Mājokļa apkurē izmantotās elektroenerģijas sadārdzinājuma kompensācijai elektroniski visaktīvāk piesakās Rīgā un Pierīgā

Ceturtdiena 16.03.2023

Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma atbalstam no mājsaimniecībām saņemti 249 000 pieteikumu. 132 000 no tiem reģistrēti portālā www.epakalpojumi.lv – visaktīvāk Rīgā un Pierīgā, bet pārējos klātienē reģistrējuši pašvaldību pārstāvji, informē SIA “ZZ Dats” direktors un www.epakalpojumi.lv izstrādātājs Edžus Žeiris. Mājsaimniecības atbalstam par apkures vajadzībām iegādāto granulu, skaidu brikešu, malkas, dīzeļdegvielas vai sašķidrinātās naftas gāzes kurināmo, klāt iesniedzot maksājumu apliecinošu dokumentu, var pieteikties vēl līdz šā gada 31. aprīlim, bet atbalstam par izmantoto elektroenerģiju varēs turpināt reģistrēties līdz maija beigām.

"Energoresursu sadārdzinājuma un vispārējās inflācijas laikā valsts atbalsts mājsaimniecībām šajā apkures sezonā bijis īpaši nozīmīgs, tomēr nepieciešamība patērēto energoresursus apliecināt ar darījuma dokumentiem par kurināmā iegādi daudziem izrādījies neizpildāms uzdevums. Apkurē izmantoto energoresursu atbalstam valsts iedzīvotājiem izmaksājusi jau 15,10 miljonus eiro. Līdz šim populārākā atbalsta veida statusu saglabā vienreizējs atbalsta maksājums 60 eiro apmērā par apkurē izmantoto malku, ja nav čeka, bet salīdzinoši maz pieteikumu bijis atbalstam par apkurē izmantoto elektroenerģiju. Tāpat Latvijā nav īpaši populāri par kurināmo izmantot dīzeļdegvielu vai sašķidrināto naftas gāzi, un pieteikumu bijis maz – šim atbalsta veidam varēja sākt pieteikties februārī un vēl nav saņemts pat 1000 pieteikumu," atklāj SIA "ZZ Dats" direktors un www.epakalpojumi.lv izstrādātājs Edžus Žeiris.

Pozitīvi vērtējams iedzīvotāju digitālās pratības pieaugums, piemēram, Rīgā un Pierīgas pašvaldībās vairums mājsaimniecības pieteikumus reģistrējušas www.epakalpojumi.lv, apstiprina Edžus Žeiris. 23 Latvijas pašvaldībās vairāk nekā 50% no tiem, kuri reģistrējušies energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma atbalstam, to paveikuši digitāli – starp līderiem šajā ziņā ir tādas pašvaldības kā Mārupes novads (80,61%), Ropažu novads (79,13%), Olaines novads (78,82%), Salaspils novads (77,52%), Ādažu novads (76,45%), Rīgas valstspilsēta (72,97%), Ķekavas novads (72,96%). Jāatgādina, ka valsts atbalsta arī mājsaimniecības ar kombinētu apkuri, bet tad nepieciešams iesniegt pieteikumu katram apkures veidam atsevišķi.

Lai pieteiktos energoresursu atbalstam par apkurē izmantoto dīzeļdegvielu, sašķidrinātās naftas gāzi, mājsaimniecībām jārīkojas līdzīgi kā cita apkures veida pieteikumu iesniedzējiem – jāaizpilda pašvaldībai adresēts pieteikums. To iespējams paveikt attālināti portālā www.epakalpojumi.lv vai klātienē pašvaldībā, kuras teritorijā atrodas mājoklis. Daļēji tiks kompensēts izmaksu pieaugums par periodu no 2022. gada 1. maija līdz šī gada 30. aprīlim, uzrādot maksājumu apliecinošu dokumentu.

Tika pieņemts, ka mājsaimniecībai gadā vidēji nepieciešama viena tonna sašķidrinātās naftas gāzes, tāpēc valsts atbalsts noteikts 50% apmērā no 1000 kilogramiem sašķidrinātās naftas gāzes izmaksām par cenu, kas pārsniedz 0,91 eiro par kilogramu, bet ne vairāk kā 1,29 eiro par kilogramu bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN).

Piesakot atbalstu par apkurē izmantoto elektroenerģiju, iedzīvotājiem jāņem vērā, ka kompensēti tiek rēķini, kuros mēnesī patērētais elektroenerģijas apjoms pārsniedz 500 kWh, un elektroenerģijas cena bez PVN pārsniedz 0.160 EUR/kWh. Savukārt mājsaimniecībai, kas apkurē izmanto dīzeļdegvielu, var saņemt valsts atbalstu 50% apmērā no 4000 litru marķētās dīzeļdegvielas iegādes izmaksām par cenu, kas pārsniedz 0,69 eiro par litru bez PVN, bet ne vairāk kā 2,01 eiro par litru bez PVN.

Aizvien populārākā atbalsta veida statusu saglabā vienreizējs atbalsta maksājums 60 eiro apmērā par apkurē izmantoto malku, mājsaimniecībai neuzrādot čeku. To varēja iesniegt līdz 2022. gada 30. novembrim, un par šo atbalsta veidu ir 89,1% no visiem pieteikumiem.

Dati par atbalsta pasākumiem mājsaimniecībām apkopoti 2023. gada 13. marta pulksten 09.00 par periodu no 2022. gada 1. oktobra.

Plašāka informācija par to, kas ir energoresursu atbalsts, pieejama šeit: https://www.epakalpojumi.lv/Services/ERA/Info.aspx

Atpakaļ uz sarakstu